| Dyslexie |
|
Het kernprobleem lijkt problemen met de fonologische verwerking van taal (koppeling klank-letter) en/of de benoemsnelheid van woorden te zijn. Dyslexie is onafhankelijk van de intelligentie. Wat kunnen de gevolgen van dyslexie zijn? Een kind met dyslexie kan op school veel hinder ondervinden van zijn dyslexie en worden belemmerd in zijn ontwikkeling. Het is daarom van groot belang dat dyslexie vroegtijdig wordt gediagnosticeerd en behandeld. Zo kan het beperkingen ondervinden bij het automatiseren van lezen en spellen. Hij kan snel klanken/ letters vergeten of de volgorde van klanken/letters. Het leestempo is te laag, waardoor het weinig energie over heeft en niet toe komt aan de betekenis van een tekst. Het kind kan instructies van de leerkracht minder goed volgen. De spellingregels worden slecht onthouden of onvoldoende toegepast. Daarbij· kan het kind problemen met het rekenen ondervinden.
Wanneer is er sprake van dyslexie? Een kind met lees- en spellingproblemen hoeft niet altijd dyslexie te hebben, maar is eerder lees- of taalzwak en heeft op school extra begeleiding hiervoor nodig. Er is sprake van dyslexie als de lees- en/of spellingontwikkeling van een kind voldoet aan twee criteria (Stichting Dyslexie Nederland/SDN, 2008), nl.: 1.··· Criterium van de achterstand: het vaardigheidsniveau van lezen op woordniveau en/of spelling ligt significant onder hetgeen van het kind, gegeven diens leeftijd en omstandigheden verwacht mag worden (herhaalde afnames van lees- en/of spellingtoetsen op woordniveau met als resultaat zeer zwak en/of zwak). 2.··· Criterium van de hardnekkigheid: de lees- en /of spellingproblemen zijn hardnekkig, de problemen met lezen- en/of spellen op woordniveau blijven bestaan, ondanks adequate remediërende instructie en begeleiding (aantonen met handelingsplannen). Dyslexie Diagnostiek en behandeling Kinderen met minder ernstige dyslexie kunnen in de meeste gevallen op school extra worden begeleid door de leerkracht en/of remedial teacher. Het protocol Dyslexie Diagnostiek en Behandeling (protocol van de Zorg) is leidend voor de vergoedingsregeling (Blomert,2006). Het uiteindelijke doel is kinderen een functioneel niveau van technisch lezen en spellen te laten bereiken dat past bij hun leeftijd, schoolniveau en/of beroepsperspectief. ·Het zijn de ouders die de aanvraag voor vergoede diagnostiek voor hun kind doen en de school levert de dossiergegevens aan.
Als de onderzoeker van mening is dat het vermoeden van ernstige dyslexie voldoende is onderbouwd (goede leerlingdossier van de school), wordt het onderzoek vergoed.
Mocht uit het onderzoek blijken dat er géén sprake is van ernstige, enkelvoudige dyslexie, dan wordt wél het onderzoek door de zorgverzekering vergoed, maar niet de behandeling. Cedin is aangesloten bij ONL-dyslexie |


